Fra 20. september får Lidl et nyt køkkenprodukt på hylderne, som især kan være interessant for dem, der gerne vil gøre lidt mere ud af kaffen derhjemme. Prisen er 549 kroner.
For mange danskere begynder dagen først rigtigt, når kaffen er hældt i koppen.
Og fra søndag den 20. september får Lidl et produkt på hylderne, der kan gøre morgenkaffen en anelse mere avanceret end den klassiske kop fra kaffemaskinen.
Prisen er samtidig holdt på 549 kroner.

Har et tryk på 20 bar
Der er tale om en Silvercrest-espressomaskine, som kommer med en effekt på 1.400 watt og et pumpetryk på 20 bar.
Maskinen kan dermed bruges til at lave espresso direkte i koppen, men det stopper ikke nødvendigvis der.
På siden sidder nemlig en drejelig 2-i-1-højtryksdamparm, der kan bruges til både varmt vand og mælkeskum.
Det åbner blandt andet mulighed for at lave cappuccino og andre kaffedrikke med skummet mælk derhjemme.
Tilbehør følger med
Lidl sender også en række dele med i pakken.
Espressomaskinen leveres med to filtre, så man ikke skal ud og købe det mest nødvendige tilbehør separat.
Derudover medfølger en 2-i-1-kaffeske med stamper, som bruges til at dosere kaffen og presse den i filteret inden brygningen.
Maskinen har samtidig et klassisk design med portafilter og et analogt display på fronten.
På tilbud i en begrænset periode
Silvercrest-espressomaskinen koster 549 kroner hos Lidl.
Tilbuddet gælder fra 20. september til og med 26. september 2026.
Som det ofte er tilfældet med Lidls nonfood-varer, kan udvalget afhænge af den enkelte butik, og varen kan blive udsolgt inden tilbudsperioden slutter.
For dem, der har overvejet at skifte den almindelige filterkaffe ud med hjemmelavet espresso og mælkeskum, kan der derfor være grund til at holde øje med hylderne fra søndag.