Den kinesiske bilproducent Geely sætter ny rekord for brændstofforbrug i en seriefremstillet hybrid og sender bilen på gaden i dag.
Hybridbilen Emgrand i-HEV ruller fra i dag, tirsdag den 16. juni 2026, ud til kinesiske kunder med en termisk effektivitet på 48,41 procent. Det er ifølge Geely den højeste, der nogensinde er målt på en seriefremstillet forbrændingsmotor, og rekorden er indleveret til Guinness World Records.
I en virkelighedstest på den kinesiske ø Hainan brugte bilen 2,22 liter benzin pr. 100 kilometer, og i ren motorvejskørsel faldt forbruget til 2,20 liter. Resultatet er over 12 procent lavere end de tal, en Toyota Prius opnåede under sammenlignelige forhold, oplyser Geely.
Slår japansk hybrid på dens egen banehalvdel
Toyotas Prius har i mere end to årtier været benchmark i hybridverdenen. Nu udfordrer Geely den japanske dominans direkte. Koncernens talsmand Victor Yang siger til Carscoops, at den nye teknologi “vil overgå den japanske hybridteknologi på alle parametre”.
Til sammenligning kørte en Toyota Prius i 2024 en tur fra Los Angeles til New York på over 4.500 kilometer med et gennemsnit på 2,53 liter pr. 100 kilometer, fremgår det af Carscoops’ gennemgang.
Geely opgiver en motorydelse på 227 kilowatt, svarende til 308 hestekræfter, og en P1+P3 dobbeltmotor-opsætning. Bilen kan køre rent elektrisk op til 66 km/t, og responstiden i drivlinjen er ifølge producenten 10 millisekunder.
AI styrer forholdet mellem el og benzin
Det er ikke kun motoren, der trækker forbruget ned. Et AI-baseret styresystem registrerer løbende temperatur, luftfugtighed, højde over havet og vejens hældning, og justerer fordelingen mellem el og benzin i realtid. Geely opgiver, at den intelligente styring i sig selv forbedrer den samlede energieffektivitet med over 10 procent.
I praksis betyder det, at den elektriske del af systemet er aktiv i mere end 80 procent af de scenarier, der måles i WLTC-cyklussen, altså den europæiske standard for forbrugstest. Forbrændingsmotorens samlede driftstid er reduceret med over 27 procent sammenlignet med konventionelle hybridbiler.
Spørgsmålet er, hvornår teknologien når Volvo
For danske bilister er den interessante vinkel ikke nødvendigvis selve Emgrand. Det er ejerstrukturen. Geely Holding er hovedaktionær i Volvo Cars, og de to selskaber har siden 2021 haft en formaliseret aftale om at dele drivlinjer. I en fælles pressemeddelelse varslede parterne dengang oprettelsen af et selvstændigt selskab, der skulle levere “forbrændingsmotorer, transmissioner og næste generation af dobbeltmotor-hybridsystemer” til både Volvo og Geely.
Aftalen åbner principielt for, at i-HEV-teknologien kan finde vej til Volvos modeller. Hverken Geely eller Volvo har meldt en konkret tidsplan ud, og det er endnu uvist, om motoren skal certificeres til europæiske emissionsregler, før den eventuelt kan sælges på det danske marked.
Den seriefremstillede Emgrand i-HEV er foreløbig forbeholdt kinesiske kunder. Pre-salget startede tilbage i april, og fra i dag står bilen til rådighed for køberne.