Trend DK
Forside Elbiler Ny elbil rammer Danmark i oktober: 710 km rækkevidde til...

Ny elbil rammer Danmark i oktober: 710 km rækkevidde til under 390.000 kroner

Ny elbil rammer Danmark i oktober: 710 km rækkevidde til under 390.000 kroner
Illustrationsfoto / AI-genereret

MG lander to nye premium-elbiler i Danmark til oktober med startpris på 389.999 kroner.

MG Motor Danmark åbner ordrebøgerne for de to nye elbiler IM5 og IM6, og prisen for den lange rækkevidde-udgave af sedanen IM5 begynder ved 389.999 kroner. Toppen af sortimentet er SUV’en IM6 Performance til 439.999 kroner med 751 hestekræfter under gulvet.

De fire varianter er delt op i to niveauer. Long Range-udgaverne har baghjulstræk og 407 hestekræfter, mens Performance-udgaverne får firehjulstræk og de fulde 751 hestekræfter. IM5 Performance kommer fra 0 til 100 km/t på 3,2 sekunder, ifølge de danske specifikationer, og topfarten er 239 km/t for begge Performance-varianter.

Op til 710 kilometer på en opladning

Begge modeller har et batteri på 100 kWh med NCM-celler og bygger på en 800-volts elektrisk arkitektur. IM5 Long Range er den med længst rækkevidde med op til 710 kilometer efter WLTP-normen, mens SUV’en IM6 Long Range holder til 625 kilometer. Performance-udgaverne rækker henholdsvis 575 og 505 kilometer.

Den høje spænding er samtidig grunden til, at bilerne kan hente strøm hurtigt. Peak-effekten ligger på 396 kW, og ifølge det tyske brancheblad electrive tager en opladning fra 10 til 80 procent så lidt som 17 minutter, når laderen kan følge med. 800-volts-arkitekturen er ny for MG og gør det muligt at hælde flere kilowatt ind på kortere tid end på de fleste billigere elbiler, hvor teknikken kører på 400 volt.

Alle fire priser

Den fulde prisliste ser sådan ud:

  • IM5 Long Range: 389.999 kroner
  • IM5 Performance: 429.999 kroner
  • IM6 Long Range: 399.999 kroner
  • IM6 Performance: 439.999 kroner

Med de tal placerer MG sig i et prissegment, hvor konkurrenter som Cupra Tavascan efter sin nylige prisjustering starter ved 269.990 kroner i den billige ende, mens topmodeller fra Audi, BMW og Mercedes koster væsentligt mere. MG er indtil videre kendt for de billigere modeller som MG4, og IM-serien er derfor et forsøg på at flytte mærket opad.

Rasmus Aagaard, CEO for MG Motor Danmark, sagde i pressemeddelelsen fra selskabet, at IM-modellerne er “et markant step op for MG”, og at de viser “en ny side af MG.”

Debut på Elbilmessen i Herning

Danskerne kan se bilerne i virkeligheden på Elbilmessen i MCH Messecenter Herning fra 2. til 4. oktober 2026. Efter messen flytter de to modeller ud til de danske MG-forhandlere til prøvekørsel, og salget begynder samme måned. Alle nye MG-biler i Danmark leveres med syv års fabriksgaranti som standard.

Ads by MGDK