Foldbar iPhone Ultra, M6 MacBook Pro og en ny smart home-hub er blandt de 16 produkter, Apple ventes at lancere inden nytår.
Apples produktkalender for resten af 2026 tæller 16 nye enheder og bliver dermed en af selskabets mest ambitiøse efterårsprogrammer nogensinde. MacRumors har kortlagt planen, som strækker sig fra den længe ventede foldbare iPhone til nye Mac-computere og et helt nyt smart home-produkt.
For danskere, der står og skal skifte iPhone, Mac eller Apple Watch, kan det derfor betale sig at vente et par måneder. De fleste af de nye produkter forventes at ramme butikkerne mellem september og december.
Tre iPhones præsenteres 9. september
Apples årlige efterårs-event ventes at falde onsdag den 9. september. Selve salgsstarten for iPhone 18 Pro og iPhone 18 Pro Max lander fredag den 18. september, skriver Forbes.
Ved samme lejlighed løftes sløret for den foldbare iPhone, der rygtes at komme til at hedde iPhone Ultra. Den bliver den dyreste iPhone nogensinde med en forventet grundpris på mere end 2.000 dollar. Modellen har et større indvendigt display, der folder ud som en lille iPad.
Bemærkelsesværdigt er, at der ikke ventes en almindelig iPhone 18-model i september. Kun Pro-modellerne og den foldbare version præsenteres på scenen.
Apple Watch Series 12 og Ultra 4
Sammen med iPhones præsenteres Apple Watch Series 12 og Apple Watch Ultra 4. Ifølge en oversigt fra Macworld rygtes Ultra 4-modellen at få en fingeraftrykslæser, mens Series 12 primært får en chip-opdatering.
M5 og M6 til fem nye Mac-modeller
Apple planlægger at opdatere fem Mac-modeller inden årets udgang. Mac Studio, Mac mini og iMac får som ventet M5-chippen som trinvis opgradering.
Den største Mac-nyhed er en 14-tommer MacBook Pro med M6-chip, som forventes i handel før nytår. En redesignet MacBook Pro med M7-chip ventes først i 2027.
Smart home-hub kommer efter Siri-forsinkelser
Den mest omtalte nyhed er Apples første egentlige smart home-hub. Enheden ligner en iPad med en kvadratisk skærm på omkring syv tommer, har kamera til ansigtsgenkendelse og kan monteres på væggen eller placeres på en højttalerfod.
Hardwaren har ligget klar i månedsvis, men lanceringen blev udskudt til september på grund af problemer med den nye version af Siri, som er hjernen i produktet.
Sammen med hubben opdateres Apple TV, HomePod og HomePod mini. Også iPad 12 og en ny iPad mini står på listen inden nytår.
Regn med en pris tæt på 20.000 kroner
For danske købere er der god grund til at forberede tegnebogen. iPhone 17 Pro Max i topkonfiguration koster i dag 18.999 kroner i den danske Apple-butik, og prisen på iPhone 18 Pro Max ventes at stige yderligere. Den foldbare iPhone Ultra kan lande endnu højere.
Er du tilfreds med det udstyr du har, er der derfor ingen grund til at haste et køb igennem i sommermånederne. Holder Apples plan, står de nye produkter i butikkerne inden vinteren.