Trend DK
Forside Elbiler Tesla dropper Indien: 10 års forhandlinger ender uden fabrik, kan...

Tesla dropper Indien: 10 års forhandlinger ender uden fabrik, kan presse europæiske priser

Tesla dropper Indien: 10 års forhandlinger ender uden fabrik, kan presse europæiske priser
Leveret af Trend

Tesla har officielt opgivet planerne om en fabrik i Indien efter næsten et årti med forhandlinger.

Indiens minister for tung industri H.D. Kumaraswamy bekræftede i tirsdags, den 19. maj 2026, at Tesla ikke vil bygge et produktionsanlæg i landet. Beslutningen afslutter en proces, der har trukket ud i næsten et årti, og betyder, at Tesla fortsat må importere alle biler til det indiske marked.

Tesla åbnede først for retail-salg i Indien i juli 2025. På under et år nåede selskabet ifølge en gennemgang fra Teslarati op på omkring 383 leverede biler. Det er langt fra et volumen, der kan retfærdiggøre en lokal fabrik.

Beslutningen falder i en periode, hvor Teslas eksisterende anlæg kører på omkring 60 procent af kapaciteten. Fabrikken Giga Berlin lå på cirka 65 procent i første kvartal af 2026.

Strid om importafgifter låste forhandlingerne fast i årevis

Forhandlingerne kørte fast omkring den samme tvist hele vejen. Tesla krævede lavere importtold, før selskabet ville bruge penge på en fabrik, mens indiske myndigheder forlangte en konkret fabriksaftale, før de ville lette afgifterne.

Indien tilbød senest at sænke importtolden fra 110 til 15 procent på elbiler over 35.000 dollar, hvis producenten forpligtede sig til mindst 500 millioner dollar i lokal produktion inden for tre år. Det indvilligede Tesla aldrig i.

I mellemtiden voksede det indiske elbilmarked. Salget steg 84 procent i indisk regnskabsår 2026 til knap 200.000 biler, hvor indiske Tata Motors alene leverede 78.811 enheder. Teslas 383 biler kunne knap nok ses i statistikken.

Konkurrenter æder af Teslas Europa-andel

Timingen er ubelejlig for Tesla. I Europa presses selskabet samtidig af BYD og XPeng, som ekspanderer i højt tempo.

Tesla registrerede 8.075 nye biler i EU, EFTA og Storbritannien i januar 2026, et fald på 17 procent i forhold til samme måned året før. Til sammenligning registrerede BYD 18.242 biler i samme periode, en vækst på 165 procent og en markedsandel på 1,9 procent mod Teslas 0,8 procent.

Tendensen fortsatte ind i februar. BYDs samlede EU-salg i januar og februar tredobledes til 29.291 biler, mens Tesla landede på 20.941 i samme to måneder.

Hvad det kan betyde for danske købere

I Danmark har Model Y i flere år været en af de mest solgte biler. Tesla hævede dog prisen i april for første gang i over to år. Standardudgaven steg 5.000 kroner til 304.990 kroner.

Når konkurrencen fra de kinesiske producenter intensiveres, kan billedet hurtigt vende. Med en aflyst Indien-fabrik og underudnyttede anlæg verden over mister Tesla en potentiel produktionsfordel, samtidig med at presset på markedsandele i Europa stiger. Det kan på sigt tvinge selskabet til at justere priserne nedad igen for at holde fast i de danske købere.

Tesla beholder sine fysiske butikker i Mumbai, Delhi, Gurugram og Bengaluru. Bilerne kommer ind via Teslas fabrik i Shanghai, og de indiske kunder betaler fortsat fuld importtold.

Den indiske regering har efterfølgende kaldt nogle af de internationale rapporter for grundløse og henvist til, at ministerens ordlyd er blevet tolket bredere end tilsigtet. De praktiske tegn peger dog på, at fabriksplanerne reelt er lagt på hylden, da Teslas topfolk ifølge Teslarati stoppede al kontakt med de indiske myndigheder allerede i juli 2024.

Ads by MGDK