Hondas direktør Toshihiro Mibe overlevede et internt opgør efter milliardtab på elbiler.
En gruppe pensionerede topfolk i Honda Motor mødtes i månedsvis privat for at lægge pres på den siddende direktør efter en historisk dårlig regnskabsperiode. I april 2026 trådte den 90-årige tidligere direktør Nobuhiko Kawamoto personligt ind på hovedkvarteret i Tokyo og bad Toshihiro Mibe gå af, oplyser Reuters. Mibe nægtede, og bestyrelsen havde allerede besluttet at bakke ham op inden mødet.
Baggrunden var et historisk stort underskud for Honda. For regnskabsåret, der sluttede i marts 2026, endte Honda med et driftsunderskud på 414,3 milliarder yen, omkring 2,6 milliarder dollar. De samlede tab knyttet til elbilstrategien løb op i 1,579 billioner yen, cirka 10 milliarder dollar.
Tre elbiler skrottet før produktion
Krisen tog fart tidligt på året. Den 12. marts 2026 meddelte Honda, at selskabet aflyste tre planlagte elbiler til det nordamerikanske marked: Honda 0 SUV, Honda 0 Saloon og Acura RSX. Selskabet pegede på amerikanske toldsatser og hård kinesisk konkurrence som drivkræfter bag beslutningen.
To uger senere fulgte næste slag. Den 25. marts skrottede Sony og Honda Afeela 1, en luksus-sedan med en planlagt pris på omkring 90.000 dollar, som det fælles selskab Sony Honda Mobility havde forberedt siden 2022. Joint venturet forklarede, at Hondas strategiomlægning fjernede grundlaget for de teknologier og aktiver, Afeela skulle bygge på, og at en stor del af medarbejderne blev flyttet tilbage til moderselskaberne.
Kina, golf og genba
Kritikken fra den gamle garde gik langt videre end regnskabet. De anklagede Mibe for at have tabt Kina, hvor Hondas markedsandel ifølge gruppen er faldet fra 8 procent i 2020 til under 3 procent i 2025. De pegede også på, at han brugte mere tid på Hondas golfsponsorater end på den daglige drift, og at han havde fjernet sig fra Hondas grundprincip om genba, altså den japanske ledelsestanke om, at chefen skal være ude på fabrikkerne og hos kunderne. “Direktøren ser ikke forholdene på gulvet og lytter ikke til kunderne,” lød konklusionen i et internt notat fra gruppen, refererer Bloomberg.
Honda er et af de mest solgte bilmærker i Danmark, og det interne opgør illustrerer det pres, hele branchen står i. Stort set alle store producenter har skåret i deres elbil-mål siden begyndelsen af 2025, presset af lavere amerikansk efterspørgsel og hurtigere kinesisk konkurrence.
Mibe blev, lønnen blev sat ned
Mibe svarede på krisen ved at acceptere en lønnedgang på 30 procent i tre måneder og lovede at skære 30 procent af omkostningerne på Hondas hybridmotorer. Selskabet skrottede samtidig det tidligere mål om kun at sælge elbiler og brændselsceller fra 2040 og lægger nu hovedvægten på hybridbiler og udvidelse i Indien.
Bestyrelsen valgte at bevare Mibe, selv om et tab af den størrelsesorden traditionelt ville koste en japansk direktør jobbet. Spørgsmålet er, om opgøret er forbi. Honda har selv varslet, at der kan komme yderligere nedskrivninger på de tidligere elbil-investeringer i indeværende regnskabsår, om end ikke nok til at udløse endnu et underskud.