Trend DK
Forside Elbiler Kinesisk 1.604 hk hypercar underbyder Porsche 911 Turbo S på...

Kinesisk 1.604 hk hypercar underbyder Porsche 911 Turbo S på både pris og præstation

Kinesisk 1.604 hk hypercar underbyder Porsche 911 Turbo S på både pris og præstation
BYD Denza Z

BYDs luksusmærke Denza vil sælge sin nye elektriske hypercar i Europa fra 142.900 pund.

Det er cirka 1,24 millioner kroner for indstigningsudgaven, og det er over 56.000 pund under prisen på en Porsche 911 Turbo S, som Denza Z direkte er sat op imod. Bilen leverer samtidig mere end det dobbelte antal hestekræfter af den tyske reference.

Modellen blev vist frem på Goodwood Festival of Speed i juli 2026 og skal ifølge det britiske magasin Auto Express leveres til de første britiske kunder inden udgangen af 2026, når Denzas første butikker i Storbritannien åbner.

Tre motorer og 1.604 hestekræfter

Denza Z fås i tre varianter, og alle bygger på det samme trippel-motorsystem: én motor foran og to uafhængige motorer bagpå. Samlet leverer setuppet 1.604 hk og 1.240 Nm drejningsmoment, oplyser Carscoops med henvisning til Denzas officielle datablade.

Coupé-udgaven når 100 km/t på 2,25 sekunder, den åbne Spider på 2,3 sekunder, mens den racertrimmede Racing-variant klarer sprinten på 1,96 sekunder, hvis den kører på semi-slicks. Topfart er 300 km/t på standardversionerne og 350 km/t på Racing.

Til sammenligning leverer en Porsche 911 Turbo S 701 hk og kommer op i 100 km/t på 2,5 sekunder, skriver Electrek, som citerer den seneste britiske testkørsel fra Carwow.

Batteriet er lille, men lader lynhurtigt

Bilen kører på et 76 kWh Blade-batteri, som Denza selv fremhæver som en del af pointen. Ifølge Carscoops kan pakken lades fra 10 til 70 procent på fem minutter, hvis den kobles til et 1.500 kW-ladepunkt, altså det Denza kalder Flash Charging. Rækkevidden efter WLTP ligger på mellem 380 og 410 kilometer afhængigt af variant.

Det er ikke lang rækkevidde efter elbil-standarder i den prisklasse, men Denza sælger bilen på præstation og ladehastighed, ikke på turdistance.

Teknikken bygger på en 800 volts arkitektur, styring uden mekanisk forbindelse (steer-by-wire) og et magnetorheologisk understel. Sidstnævnte er en type affjedring, hvor væsken i støddæmperne skifter viskositet på et elektromagnetisk signal, så bilens karakter kan ændres i realtid.

Halv pris i Kina, presset pris i Europa

I Kina koster Coupéen 680.000 yuan, Spideren 780.000 yuan og Racing-udgaven 1,18 millioner yuan, oplyser Electrek. Omregnet svarer det til cirka 640.000 kroner for indstigningsudgaven og 1,1 million kroner for topversionen.

De britiske priser ligger langt over: Coupe fra 142.900 pund (cirka 1,24 millioner kroner), Spider fra 159.900 pund (cirka 1,39 millioner kroner) og Racing fra 172.900 pund (cirka 1,50 millioner kroner). En Porsche 911 Turbo S starter i Storbritannien ved 199.100 pund, altså cirka 1,73 millioner kroner.

Selv med den kraftige europæiske pristillæg, som blandt andet skyldes EU’s forhøjede told på kinesiske elbiler, er Denza Z altså op til 56.200 pund billigere end den tyske reference. Det er cirka 486.000 kroner sparet, samtidig med at den kinesiske bil leverer mere end dobbelt så mange hestekræfter.

Første drive: hurtig, men ikke færdigtunet

Auto Express fik lov at prøve Denza Z på Goodwood-banen. Bladet beskriver bilen som “utrætteligt hurtig” med skarp styring og effektiv momentfordeling. Men mediet noterer også, at bremsepedalen mangler bid, at styringen føles “klæbet” omkring midterstillingen, og at traction control-systemet er så indgribende, at bilen endnu ikke matcher de bedste europæiske sportsvogne dynamisk.

Denzas europæiske produktchef har over for magasinet sagt, at “Z er tunet til europæiske veje og sat op til både vej og bane”. Om det holder i den endelige version, må de første kundeleveringer senere i år afgøre.

BYD har inden for fem dage efter Goodwood-lanceringen modtaget over 1.000 forudbestillinger på Denza Z globalt.

Ads by MGDK