Tesla forbereder efter sigende at skille sig af med sin kinesiske forretning for at rydde vejen for en fusion med SpaceX.
Ifølge en artikel fra Wall Street Journal har Elon Musk instrueret Teslas ledelse i at forberede en adskillelse af selskabets aktiviteter i Kina, skriver Reuters. Formålet skulle være at bane vejen for en sammenlægning af Tesla og rumfartsselskabet SpaceX.
Rådgivere har drøftet tre mulige veje: en udskillelse i et selvstændigt selskab, et direkte salg eller en nedlukning af den kinesiske forretning. Ifølge avisen står det endnu ikke klart, hvor hurtigt Tesla kan handle, og planerne kan stadig ændre sig.
Musk kalder historien opdigtet
Kort efter offentliggørelsen afviste Musk historien på sin egen platform X. “Det har aldrig nogensinde været drøftet. Absurd falsk nyhed. Folk bør gå ud fra, at nyheder er falske, indtil det modsatte er bevist,” skrev han ifølge en gennemgang hos Tag24.
Meldingen fik Tesla-aktien til at stige omkring to procent i handlen før børsåbning torsdag, oplyser Reuters.
Musk selv har dog tidligere åbnet døren på klem for en tættere binding mellem de to selskaber. Under Teslas seneste kvartalstelefonmøde talte Tesla-chefen om et voksende overlap, inden han lod sagen ligge med henvisning til sine advokater.
Forsvarskontrakter kolliderer med kinesisk fabrik
Baggrunden for de rapporterede overvejelser er, at SpaceX er en tung leverandør til amerikanske myndigheder og forsvar og allerede er under skarpt tilsyn på grund af kinesiske ejerandele, skriver Electrek. En fusion med et Tesla, der ejer og driver en gigafabrik i Shanghai, ville derfor kunne udløse en regulatorisk hovedpine i både Washington og Beijing.
Shanghai-anlægget er det største, Tesla har. Fabrikken har en årlig produktionskapacitet på over 950.000 biler og har historisk stået for mere end halvdelen af selskabets samlede leverancer på verdensplan, oplyser Reuters. Kina er Teslas næststørste marked efter USA.
En opdeling der har været i støbeskeen i årevis
Ideen om en klar skillelinje mellem Teslas amerikanske og kinesiske forretning er ikke ny. Musk har tidligere bedt sin ledelse organisere selskabet, så den amerikanske del kan overleve alene, hvis forholdet mellem Washington og Beijing bryder sammen, for eksempel over Taiwan. Det gør en udskillelse teknisk lettere end for konkurrenter, der driver deres kinesiske aktiviteter gennem joint ventures med lokale partnere.
For danske forbrugere, der køber elbiler eller følger raketopsendelser med Starlink-satellitter, er der potentielt tale om en historisk omkalfatring af to af verdens mest omtalte teknologibrands. Men indtil videre står påstand mod påstand: Wall Street Journals kilder på den ene side, Musks blanke afvisning på den anden.