Intel har lanceret sin første processor lavet udelukkende til håndholdte gaming-pc’er.
Med chipfamilien Arc G3 går Intel for første gang direkte efter det marked, AMD har domineret, siden Valve introducerede Steam Deck. Intel offentliggjorde Arc G3 og topmodellen Arc G3 Extreme torsdag den 28. maj, få dage før Computex-messen åbner i Taipei.
Begge chips bygger på Intels nye Panther Lake-arkitektur. CPU-delen er ens på de to varianter med 14 kerner fordelt på to ydelseskerner, otte effektivitetskerner og fire lavstrøms-kerner. Forskellen ligger i grafikken, hvor Arc G3 Extreme har 12 Xe3-kerner ved 2,3 GHz, mens almindelige Arc G3 har 10 kerner ved 2,2 GHz. Begge GPU’er understøtter Intels XeSS-opskalering.
De første enheder ventes på markedet i løbet af sommeren 2026 fra Acer, MSI og OneXPlayer.
Sammenligning med AMD og Qualcomm
Den direkte konkurrent er AMDs Ryzen Z2 Extreme, der sidder i nye Windows-håndholdte som Lenovo Legion Go 2 og ROG Xbox Ally X. AMDs chip har otte kerner i en hybrid af tre Zen 5 og fem Zen 5c samt 16 grafikkerner med RDNA 3.5. Strømbudgettet kan af producenterne konfigureres mellem 15 og 35 watt.
Den reelle ydelsesforskel afhænger af, hvordan producenterne tuner chipsene i de færdige produkter — særligt balancen mellem ydelse og batteritid i en lille håndholdt enhed.
Qualcomm var ellers ventet som tredje aktør på markedet. Men virksomheden har meldt ud, at der ikke kommer opdateringer til hverken Snapdragon G eller Snapdragon X frem mod GDC 2026, ifølge Notebookcheck. Ingen håndholdt med Snapdragon X er endnu på markedet.
Sådan ændrer Xbox-tilstanden oplevelsen
En central del af Intels nye platform er understøttelse af det, Microsoft kalder Xbox mode. Funktionen, der tidligere hed Xbox Full Screen Experience, begyndte at rulle ud til Windows 11-pc’er i udvalgte markeder den 30. april.
I praksis erstatter Xbox mode skrivebordet med en menu, der er designet til at blive styret med controller og minder om interfacet på en Xbox-konsol. Spilbiblioteket samler titler fra Game Pass, Steam og andre pc-butikker ét sted, og baggrundsprocesser begrænses for at frigøre hukommelse til selve spillet.
Microsoft skriver, at funktionen er designet til at minimere friktion og få spillerne hurtigere ind i deres spil. Det betyder, at en spiller kan tænde sin håndholdte og være inde i et spil uden at navigere i Windows undervejs.
Hvad bør man holde øje med
De første pressetests af Acer Predator Atlas 8 og MSI Claw 8 EX AI+ ventes i forbindelse med Computex 2026 i begyndelsen af juni. Den interessante prøve bliver, om Intels nye platform faktisk omsætter sig til højere billedrater end AMDs Ryzen Z2 Extreme — og hvad det betyder for batteritiden, når man spiller væk fra strømstikket.
Pris og endelige varianter er endnu ikke meldt ud.