De er i gang med arbejdet på det nye produkt, men har besluttet sig for at udskyde lanceringen til et senere tidspunkt.
Lige nu læser andre
Den foldbare iPad var oprindeligt forventet at komme på markedet i begyndelsen af 2027, men ifølge analytikeren Jeff Pu fra GF Securities har Apple nu internt besluttet at udskyde lanceringen. Den foldbare iPad forventes nu først at blive lanceret i 2028.
Samsung, Huawei, Google, Xiaomi, Oppo og andre mobilproducenter betragtes allerede som ‘tunge drenge’ inden for kategorien af foldbare telefoner, mens Apple er en af de få større virksomheder, der endnu ikke har lanceret en enhed på denne del af markedet.
Den første foldbare iPhone forventes dog at komme i slutningen af 2026, og der går også rygter om, at Apple arbejder på en hybrid mellem iPad og Mac med foldbart skærm.
På et tidspunkt blev denne enhed endda nævnt som den første foldbare enhed, som Apple ville lancere, men dette bliver nu modsagt af analytikeren Jeff Pu fra GF Securities.
Pu oplyser, at Apple har truffet en intern beslutning om at udskyde lanceringen af denne iPad/Mac med foldbart display. Det betyder, at enheden ikke vil gå i masseproduktion i slutningen af 2026 med henblik på at komme på markedet i starten af 2027.
Læs også
Desværre har analytikeren ikke yderligere oplysninger om Apples planer, men der går også rygter om, at den foldbare iPad/Mac først bliver lanceret i 2028. Disse rygter nævner desuden, at skærmen vil have en størrelse på 20″.
Det er stadig for tidligt at vide mere om den første foldbare iPhone, men det er sandsynligt, at vi begynder at se læk med flere detaljer, efterhånden som Apple nærmer sig at færdiggøre designet på enheden.