Google fortsætter med at opgradere Android Auto, og en ny betaversion afslører en funktion, der kan gøre vintermorgener langt lettere.
Fremover vil det være muligt at styre afrimning af både forrude og bagrude direkte fra Android Auto-brugerfladen.
Den nye funktion er endnu ikke aktiveret, men kildekode i Android Auto 14.0 viser, at Google arbejder på at gøre det muligt at betjene bilens klimaanlæg og afrimning uden at skulle navigere i bilens egne systemer.
Mere kontrol via Android Auto
Ud over afrimning viser den seneste opdatering også en ny "Advarsler"-sektion i indstillingerne.
Denne funktion ser ud til at give brugerne mulighed for at styre, hvordan de modtager hændelsesrapporter i Google Maps – eller helt slå dem fra.
Det kan være Googles reaktion på tidligere kritik af, hvordan advarsler om trafik og fartkontroller håndteres. Det skriver Mobilsiden.
Hvornår kommer opdateringen?
Den nye funktionalitet er indtil videre kun tilgængelig i betaversionen af Android Auto 14.0.
Google har ikke annonceret en officiel lanceringsdato, men opdateringen forventes at rulle ud til alle Android Auto-brugere i løbet af de kommende måneder.
Tættere integration mellem bil og smartphone
Flere og flere biler understøtter nu både Android Auto og Apple CarPlay, ofte med trådløs forbindelse.
Denne udvikling gør det lettere at integrere telefonens funktioner med bilens systemer, hvilket giver en mere sammenhængende brugeroplevelse.
Med den kommende afrimningsfunktion tager Google endnu et skridt mod en smartere og mere brugervenlig biloplevelse.