Apple forventes ikke at annoncere nye AirPods - eller andet nyt hardware - ved WWDC næste uge. Men hvis de seneste rapporter viser sig at holde stik, er Apple klar til at præsentere en række ret smarte funktioner til de AirPods, du allerede ejer.
Ved WWDC vil Apple give os det første kig på næste generation af styresystemer til deres enheder. Når iOS 19 - som måske faktisk kommer til at hedde iOS 26 (Apple skulle angiveligt ændre navnet for at matche årstallet 2026) - bliver lanceret, vil det bringe opdateringer, der påvirker dine AirPods.
Ifølge 9to5Mac vil softwareopdateringen give dine AirPods flere nye funktioner, men to af dem skiller sig særligt ud. Først og fremmest en funktion kaldet 'Camera Control', som gør det muligt at tage billeder på afstand med din iPhone (eller iPad) ved at trykke på AirPods-stammen.
Dette minder om fjernstyringsfunktionen til kameraet på Apple Watch, men det bliver lidt sværere med AirPods, da du naturligvis ikke har en søger at se igennem. Hvis du har EarPods, Apples kablede øretelefoner, har du allerede kunnet gøre dette via lydstyrkeknapperne.
For det andet introduceres en ny funktion kaldet 'Sleep Auto-Pause'. Det betyder, at når du falder i søvn med musik i ørerne, vil dine AirPods kunne pause musikken (eller podcasten) automatisk.
Dog er det uklart, om du skal have et Apple Watch for at denne funktion virker. Ingen nuværende AirPods har nemlig en indbygget pulsmåler (men det har de nyeste Beats Powerbeats Pro 2), og netop pulsmåleren er en af de sensorer, Apple Watch bruger til at registrere søvn.
Derudover nævner 9to5Mac også andre mulige funktioner til AirPods, herunder nye hovedbevægelser, som hurtigt kan justere lydstyrken og/eller skifte mellem støjreduktion (ANC) og transparent tilstand - hvis dine AirPods understøtter det.
Hvilke AirPods får adgang til de nye funktioner?
Hvis du har ældre AirPods - især modeller, Apple ikke længere sælger - er det sandsynligt, at de ikke understøtter disse nye funktioner. Det vurderes, at man skal have AirPods med Apples nyeste H2-chip, som kun findes i AirPods Pro (2. generation) og AirPods 4 (begge modeller).
AirPods Max - også den nye anden generation, der blev udgivet i efteråret - har kun den ældre H1-chip, og derfor vil disse nye funktioner sandsynligvis ikke komme til den model.
Som sædvanlig forventes Apple at annoncere de nye styresystemer ved WWDC, som finder sted mandag den 9. juni. Men de bliver dog først officielt tilgængelige for offentligheden i september.