En fransk virksomhed nedgraver regnvandstanke i haven og køler huset uden kompressor eller kølemiddel.
I en lille kommune i Alsace har ingeniøren Damien Marcel bygget et køleanlæg, der ifølge udvikleren bruger 15 til 20 gange mindre strøm end et traditionelt aircondition-anlæg.
Systemet hedder Rainergy og sælges af Marcels selskab Airbee fra Monswiller ved Saverne. Det bygger på et gammelt princip: kold jord og koldt vand kan bruges som naturligt kølelager, hvis man kobler dem sammen med den rigtige ventilation.
Sådan fungerer systemet
En stor regnvandstank graves ned i haven ved siden af huset. Vandet holder sig køligt hele sommeren, fordi det ligger nogle meter under jordoverfladen. Tanken suppleres med såkaldte geotermiske overfladefølere, der optager varme fra den omgivende jord.
Vandet ledes videre til en varmeveksler. Her passerer varm udeluft henover kølige rør, afgiver sin varme til vandet og sendes derefter ind i boligen som afkølet frisk luft. En balanceret ventilation, populært kaldet et dobbeltstrømsanlæg, fører samtidig den varme indeluft ud igen.
Der er hverken kompressor eller kølemiddel involveret. Det er den samme komponent-familie som en helt almindelig VMC, altså det mekaniske ventilationsanlæg, franskmændene sætter i nye huse, blot udvidet med et vand- og jordkredsløb.
Ikke aircondition, men mærkbart svalere
Rainergy leverer ikke iskold luft som et split-anlæg fra en byggemarkedskæde. Systemet skal snarere holde temperaturstigningerne nede.
Alligevel er tallene fra første installationer bemærkelsesværdige. Hos en privat kunde i Haguenau i det nordøstlige Frankrig blev der målt 27 grader indenfor, mens termometret udenfor viste 38 grader under en hedebølge. Det er en forskel på 11 grader, oplyser branchemediet Planète Déco.
Til gengæld filtrerer anlægget også pollen, CO2 og flygtige organiske stoffer ud af indeluften og genvinder om vinteren varme fra jorden, beskriver innovationssitet NeozOne.
Kræver hus og have
Den store hage er pladsen. Rainergy fungerer kun i parcelhuse med grund nok til, at man kan nedgrave både tank og jordfølere. Beboere i lejligheder eller tæt-lav bebyggelse er sat af.
Prisen er heller ikke fast. Airbee laver individuelle tilbud efter besigtigelse, og systemet er primært tænkt til nybyggeri eller store renoveringer, hvor gravearbejdet alligevel skal laves. Teknologien er udviklet i samarbejde med ingeniørhøjskolen INSA Strasbourg, Mines ParisTech og forskningslaboratoriet ICube, fremgår det af Airbees egen produktside.
Løsningen markedsføres foreløbig i det østlige Frankrig.