Det amerikanske luftfartsagentur FAA har givet Blue Origin grønt lys til at opsende New Glenn-raketten igen.
Godkendelsen kom fredag, kun en måned efter at en motorfejl i øvre trin sendte en kommunikationssatellit til den forkerte bane og udløste en obligatorisk havariundersøgelse.
Med tilladelsen kan Jeff Bezos’ rumvirksomhed genoptage sin opsendelsesplan for resten af året. Beskeden falder samtidig med, at SpaceX i samme uge gennemførte den første testflyvning af sin opgraderede Starship V3 fra Starbase i Texas, og konkurrencen om de tunge løft strammer dermed til.
Kryogen læk frøs hydraulisk linje
Den umiddelbare årsag til havariet er fundet. Blue Origins egen havarirapport peger på en kryogen læk, der frøs en hydraulisk ledning og udløste en afvigelse i fremdriften under affyringen af det øvre trins anden brænding. Firmaet har identificeret ni korrigerende tiltag, som FAA skal verificere bliver gennemført, inden næste mission opsendes.
Blue Origin beskrev hændelsen kortfattet i et opslag på X som “en unormal termisk tilstand”, der gjorde, at en af de to BE-3U-motorer ikke nåede fuld kraft i den afgørende brænding.
Satellit endte i en ubrugelig bane
Konsekvensen var dyr for kunden. AST SpaceMobiles BlueBird 7-satellit, der har en udfoldelig antennestruktur på cirka 2.400 kvadratfod (omkring 223 kvadratmeter), blev placeret i en for lav bane til at fungere og bliver nu ledet kontrolleret tilbage i atmosfæren, hvor den brænder op. AST SpaceMobile har oplyst, at tabet er forsikringsdækket.
Selve første trin på den 98 meter høje raket gennemførte til gengæld sin opgave og landede på dronefartøjet “Jacklyn” i Atlanten, da NG-3-missionen blev opsendt fra Cape Canaveral den 19. april. Det var tredje gang, New Glenn fløj, og første gang firmaet selv betragtede landingen som operationelt vellykket.
FAA krævede fuld havariundersøgelse
Efter uheldet beordrede FAA en formel undersøgelse og indførte et opsendelsesforbud. I agenturets meddelelse stod, at FAA ville være involveret i hvert trin og skulle godkende den endelige rapport inklusive eventuelle korrigerende tiltag. Det er den procedure, der nu er afsluttet efter lidt over en måned.
Blue Origin-direktør Dave Limp har siden havariet signaleret, at firmaet ville være tilbage hurtigt. “Det vi lærer af det her, gør os bedre. Vi er snart tilbage på opsendelsesrampen for AST SpaceMobile, NASA og alle vores kunder,” skrev han efter uheldet ifølge Space.com.
Pres på SpaceX’ dominans
Tilladelsen kommer på et følsomt tidspunkt for branchen. SpaceX’ Falcon-flåde flyver tæt på alle kommercielle løft til lavt kredsløb, og prisen pr. kilo nyttelast er et af de få håndtag, konkurrenterne kan dreje på. Blue Origins næste mission, NG-4, mangler stadig en offentliggjort dato og kunde, men firmaet har tidligere meldt ud, at det vil forsøge op mod tolv New Glenn-opsendelser i 2026. Inden den næste flyvning skal raketten igennem en fuld statisk brændingstest på opsendelsesrampen.
Hvis NG-4 lykkes, har det amerikanske marked for tunge løft for første gang i flere år to seriøse leverandører ved siden af hinanden, og det er især interessant for satellitkunder uden for USA, herunder europæiske og danske aktører, der i dag er stort set afhængige af SpaceX.