Apples efterår ser ud til at byde på over 15 nye produkter.
Topstykket bliver en foldbar telefon kaldet iPhone Ultra med en startpris omkring 1.999 dollars, og samtidig kommer iPhone 18 Pro med variabel blænde, AirPods med kameraer og en stribe opdaterede Mac- og iPad-modeller.
September-eventet plejer at danne rammen om Apples største lanceringer, og 2026-paletten tegner til at blive en af de tætteste i selskabets historie. Rygterne er løbet i stilling de seneste uger, og det samlede billede peger på en bemærkelsesværdig bred udrulning på tværs af alle Apples produktkategorier.
iPhone Ultra bliver Apples dyreste telefon
Den foldbare iPhone Ultra bliver virksomhedens første telefon i bogformat. Den får en ydre skærm på 5,3 til 5,5 tommer og en indre skærm på 7,6 til 7,8 tommer med titaniumkant og krølfri inderskærm, og den lanceres kun i sort og hvid.
Indeni sidder den nye A20 Pro-chip sammen med 12 gigabyte ram. Apple dropper Face ID og lægger Touch ID ind i tænd/sluk-knappen for at holde tykkelsen nede, når telefonen foldes ud. Startprisen ventes at lande omkring 1.999 dollars for modellen med 256 gigabyte lagerplads, hvilket gør den til den dyreste iPhone nogensinde.
iPhone 18 Pro får variabel blænde og ny rødtone
iPhone 18 Pro og Pro Max beholder skærmstørrelserne på 6,3 og 6,9 tommer, men kameraet får en større opgradering. Det 48 megapixels hovedkamera får en variabel blænde, som giver større kontrol over dybdeskarpheden på billeder, ligesom det kendes fra spejlrefleks-kameraer.
Samtidig krymper Dynamic Island, fordi Apple flytter Face ID-komponenterne under skærmen. Blandt de nye farver nævnes Dark Cherry, beskrevet som en dyb vinrød tone, mens lyseblå, mørkegrå og sølv også er på listen ifølge MacRumors. Begge modeller får den nye A20 Pro-chip bygget på TSMCs 2-nanometer proces.
AirPods får kameraer for første gang
En af efterårets mest opsigtsvækkende lanceringer bliver et nyt sæt høretelefoner, som rygtes at få navnet AirPods Ultra. Modellen får infrarøde kameraer, som låser op for en række AI-funktioner via Apples visuelle intelligens. Kameraerne er ikke tænkt til at tage billeder, men registrerer omgivelserne, så høretelefonerne kan forstå, hvad brugeren ser på, og reagere på håndbevægelser.
Drivkraften er en ny H3-chip, og prisen ventes omkring 299 dollars. Det er 50 dollars mere end AirPods Pro 3, som kom på markedet sidste efterår, og de to modeller ventes derfor at blive solgt side om side.
Mac, iPad, Apple TV og HomePod står for tur
Hardware-paletten fortsætter ind på skrivebordet og i stuen. Apple ventes at opdatere Mac mini og Mac Studio med M5-familien af chips, vise en MacBook Ultra med oled-skærm og berøringsstyring, og samtidig friske iMac-paletten op med nye farver. iPad mini får efter alt at dømme oled-skærm, og en ny basis-iPad får A18-chippen, som åbner for Apple Intelligence på den billigste model.
På hjemmefronten venter et nyt Apple TV 4K med A17 Pro-chippen og en HomePod mini 2 med ny lyd, mens en større HomePod-model med touch-skærm også er i rørene. Apple Watch Ultra 4 og Series 12 forventes ligeledes, men her er rygterne mere sparsomme.