Sonys Xperia er tilbage: Får 3 opgraderinger, som Samsung ikke matcher

Nicolai Busekist

5 timer siden

|

15/05/2025
Mobil
Foto: Sony
Foto: Sony
Sony er klar til at sende en ny udgave af deres Xperia-telefon på markedet - og den byder på flere opdateringer.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Mest læste i dag

Ja, Galaxy S25-serien fra Samsung er nogle af årets bedste Android-telefoner, men den koreanske virksomhed må nu kæmpe mod seriøs konkurrence. Google, OnePlus, Xiaomi og Nothing har alle lanceret nye mobiltelefoner i 2025, og nu melder Sony sig også på banen.

Den japanske gigant har bekræftet, at deres flagskibsmodel Xperia 1 er tilbage - og den er kraftigere end nogensinde. Der er nogle ligheder mellem den nyeste Xperia 1 VII og Galaxy S25, da de begge har den samme Qualcomm Snapdragon 8 Elite-processor, vandafvisende design og lang batterilevetid.

Men Sony har stadig funktioner, som Samsung ikke matcher. Dette inkluderer fordele som et hovedtelefonstik til kablet forbindelse, en dedikeret udløserknap på siden af telefonen for nem fotografering, samt en MicroSD-kortplads, som kan udvide lagerpladsen op til imponerende 2 TB.

Sony har også forbedret det tredobbelte kamera bagpå i år, da den er blevet udstyret med en ny ultravidvinkellinse, der sikrer en bedre ydeevne. Faktisk hævder Sony, at denne sensor er cirka 2,1 gange større end i den tidligere Xperia 1 VI-model.

Denne opdaterede linse følges af en vidvinkel- og telelinse på bagsiden. Sony er overbevist om, at de kameramæssige forbedringer vil give brugerne skarpere, lysere billeder med flere detaljer. Det skriver mediet Express.

Som alle andre producenter har Sony også tilføjet smarte funktioner til fotografering, hvilket blandt andet omfatter automatisk indramning og muligheden for at låse fokus på et motiv via en AI-opgradering, så det forbliver i fokus - selv når man filmer i bevægelse.

Andre bemærkelsesværdige funktioner inkluderer en 6,5"-skærm, der tilpasser sig omgivelserne for at vise det perfekte billede. Der er også hurtig-opladning og fire års Android-opdateringer, som holder telefonen opdateret og frisk i længere tid.

Sony fortæller desuden, at de har brugt DNA fra deres Walkman-brand for at kunne sikre deres brugere en mere medrivende musikoplevelse. Hvis det lyder tillokkende, kommer den nye Xperia 1 i tre farver - Slate Black, Moss Green og Orchid Purple - og bliver lanceret senere i denne måned.

Selvom Sonys nye flagskibsmodel ser lovende ud, har Samsung ikke tænkt sig at give op uden kamp. Virksomheden har nemlig også netop annonceret en ny enhed kaldet Galaxy S25 Edge.

Denne ultraslanke telefon blev faktisk første gang vist helt tilbage i januar ved Samsungs Unpacked-præsentation i San Jose. Og nu er den klar til at blive sendt på markedet.