Indonesien har annonceret, at de har modtaget et forbedret investeringsforslag på 1 milliard dollars fra Apple, som en del af deeres seneste forsøg på at ophæve forbuddet mod salg af iPhone 16-enheder i Sydøstasiens største økonomi.
Ifølge investeringsminister Rosan Roeslani har den indonesiske regering og Apple aftalt dette beløb som den 'første fase' af investeringen. Han forventer at modtage en skriftlig tilsagnserklæring fra Apple inden for en uge.
"Vi ønsker retfærdighed. I får fordele her. I skal investere her og skabe arbejdspladser," sagde Roeslani ifølge Bloomberg.
Hvis det bekræftes, vil dette være en tidobling af Apples tidligere tilbud på 100 millioner dollars. Deres oprindelige bud var endnu lavere - 10 millioner dollars - til en fabrik, der skulle producere tilbehør og komponenter i Bandung, der er en by tæt på hovedstaden Jakarta, skrev Bloomberg tidligere.
Indonesien har forbudt salg af Apples iPhone 16-enheder, da virksomheden ikke har overholdt kravene om lokal indhold i smartphones og tablets. I 2023 havde Apple forpligtet sig til at investere 1,7 billioner rupiah (ca. 107 millioner dollars) i akademier i Indonesien, men manglede stadig cirka 10 millioner dollars for at nå målet.
Roeslani understregede regeringens tidligere krav om, at Apple skulle tilbyde Indonesien en bedre aftale end Vietnam, hvor Apple har investeret omkring 15 milliarder dollars i produktionsfaciliteter.
"Deres investering skal være større," sagde han.
Industriminister Agus Gumiwang Kartasasmita, hvis kontor indførte forbuddet mod iPhone 16, udtalte sidste måned, at hans højeste prioritet var at få Apple til at åbne en lokal fabrik, ligesom andre producenter som Samsung Electronics Co. og Xiaomi Corp.
Hvis Apple begynder at producere sine enheder lokalt, forventer regeringen, at det vil skabe investeringer i beslægtede sektorer og øge beskæftigelsen.
"Det vigtigste er, at den globale værdikæde flytter til os," sagde Roeslani.
Indonesien har en historie med at stille høje krav til virksomheder for at fremme investeringer og beskytte den lokale industri. Regeringen har blandt andet presset ByteDance Ltd.'s TikTok til at adskille sin shopping-funktion fra det sociale medie for at beskytte den lokale detailhandel mod billige kinesiske varer.
De har også indført forbud mod eksport af råmaterialer som nikkel for at tvinge virksomheder til at behandle materialerne lokalt og udvikle batterifabrikker.
Den intensiverede indsats for at tiltrække investeringer sker samtidig med, at den nyindsatte præsident Prabowo Subianto sigter mod en økonomisk vækst på 8 % i sin femårige embedsperiode.
Bruttonationalproduktet voksede kun med 4,95 % i sidste kvartal, hvilket var den langsomste vækstrate i et år, på grund af svagere produktion og forbrug.
Indonesien udgør et stort vækstpotentiale for Apple, da de har en ung og stigende teknologisk bevidst befolkning. Landets økonomi, der er på 1 billion dollars, har over 350 millioner aktive mobiltelefoner, hvilket overstiger befolkningens størrelse på 270 millioner, ifølge data fra regeringen.