Mens salget falder for flere af de etablerede mærker, vokser en langt mindre kendt aktør med rekordfart på det europæiske marked.
Lige nu læser andre
Smartphonemarkedet i Europa oplevede i 2025 et mindre fald med en samlet tilbagegang på én procent.
Umiddelbart ligner det endnu et år, hvor de etablerede giganter fastholder deres dominans. Bag tallene gemmer der sig dog en udvikling, som kan ændre styrkeforholdet i branchen.
En producent, som de færreste danskere for alvor kender, har nemlig markeret sig med en bemærkelsesværdig vækst.
En ny magtfaktor i Europa
Ifølge friske tal fra analysehuset Omdia har Honor leveret den stærkeste fremgang i årets sidste kvartal. Målt på vækst overhaler selskabet både Samsung og Apple i perioden.
Det er en præstation, der vækker opsigt i et modent marked, hvor forbrugerne traditionelt er loyale over for de kendte mærker.
Læs også
Honor har dermed sikret sig en plads i top fem blandt de største producenter i Europa. Det understreger, at konkurrencen i premium- og mellemklassen er blevet skærpet.
Det skriver Mobilsiden.
Fra Huawei-brand til selvstændig aktør
Honor blev oprindeligt etableret som et undermærke under Huawei, men opererer i dag som en uafhængig virksomhed.
Det betyder fuld adgang til Googles tjenester og apps, hvilket har været afgørende for at kunne konkurrere på lige fod i Europa.
Virksomheden har positioneret sig med fokus på avanceret kamerateknologi, kunstig intelligens og moderne design. Samtidig ligger priserne ofte under de største konkurrenters topmodeller.
Læs også
Kombinationen af høj specifikation og relativt aggressiv prissætning har vist sig effektiv i en tid, hvor forbrugerne er mere prisbevidste.
Kan Danmark blive næste skridt
Honor var kortvarigt til stede på det danske marked i 2020, men trak sig siden tilbage. Den aktuelle udvikling i Europa rejser spørgsmålet om et muligt comeback.
Hvis væksten fortsætter, kan Honor blive en mere synlig spiller i Norden. Det europæiske marked har allerede vist, at der er plads til nye aktører, når produkt og pris rammer rigtigt.
Apple og Samsung sidder fortsat tungt på markedet. Udviklingen viser dog, at konkurrencen intensiveres.
En ny mobilgigant har meldt sig ind i kampen om de europæiske forbrugeres opmærksomhed.