Tesla har i flere år været danskernes foretrukne elbil, men nu er tendensen vendt.
Danskerne vælger i stigende grad andre bilmærker, og Tesla er rykket markant ned på salgslisten.
Fra top til bund på rekordtid
På blot to år er Tesla gået fra at være det mest solgte bilmærke i Danmark til nu at ligge på en beskeden 10. plads.
Ifølge eksperter skyldes det en kombination af hårdere konkurrence, faldende priser på andre elbiler og en stigende modvilje mod Teslas ejer, Elon Musk.
Forbrugerøkonom og chefkonsulent hos FDM, Ilyas Dogru, forklarer, at Tesla ikke længere er det oplagte valg for elbilkøbere. Det skriver TV 2.
Volkswagen tager føringen
Mobilitetsdata bekræfter tendensen: Danskerne vender Tesla ryggen og vælger i stedet mærker som Volkswagen, Skoda og Audi.
I februar 2025 solgte Volkswagen ID.4 næsten dobbelt så mange biler som Tesla Model Y, der tidligere var den bedst sælgende elbil i landet.
Derudover har Volkswagen-gruppen nu en samlet markedsandel på 37 procent i Danmark, hvilket gør dem til en dominerende spiller på elbilmarkedet.
Elon Musk skaber modstand
En anden faktor, der spiller ind, er Elon Musks offentlige udmeldinger og politiske holdninger, som har skabt negativ opmærksomhed om Tesla-brandet.
Flere bilforhandlere oplever nu, at kunder på forhånd afviser Tesla, før de overhovedet ser på bilens specifikationer.
Spørgsmålet er nu, om Tesla kan vende udviklingen.
Med lanceringen af den nye Model Y bliver marts en afgørende måned for mærkets fremtid i Danmark.