Det amerikanske handelsministerium undersøger, om DeepSeek - det kinesiske selskab, hvis AI-models ydeevne har rystet hele verden - har brugt amerikanske chips, der ikke må eksporteres til Kina, ifølge en person med kendskab til sagen.
Kinesiske DeepSeek lancerede i sidste uge en gratis AI-assistent, som de hævder bruger mindre data til en brøkdel af prisen på amerikanske modeller.
Inden for få dage blev den den mest downloadede app i Apples App Store og vakte bekymring om USA's føring inden for AI, hvilket medførte et fald på omkring 1 billion dollars i amerikanske selskabers aktieværdi.
De nuværende restriktioner på Nvidias kunstige intelligens-processorer er designet til at forhindre, at deres mest avancerede chips når frem til Kina. Organiseret smugling til Kina er blevet sporet fra lande som Malaysia, Singapore og De Forenede Arabiske Emirater, sagde kilden.
En talsperson fra Nvidia sagde, at mange af deres kunder har forretningsenheder i Singapore og bruger disse enheder til produkter, der er beregnet til USA og Vesten.
"Vi insisterer på, at vores partnere overholder alle gældende love, og hvis vi modtager oplysninger, der tyder på det modsatte, handler vi derefter," sagde Nvidia.
DeepSeek har sagt, at de har brugt Nvidias H800-chips, som de lovligt kunne købe i 2023. Reuters har ikke kunnet fastslå, om DeepSeek har brugt andre kontrollerede chips, der ikke må eksporteres til Kina.
DeepSeek har tilsyneladende også Nvidias mindre kraftfulde H20-chips, som stadig lovligt kan sendes til Kina. USA overvejede at regulere dem under Biden-administrationen, og nyudnævnte embedsmænd under Trump-administrationen diskuterer også dette.
"Det ser ud til, at en betydelig del af DeepSeeks AI-chipflåde består af chips, der ikke er blevet forbudt (men burde være), chips, der blev sendt, før de blev forbudt, og nogle, der meget sandsynligt er blevet smuglet," sagde CEO for AI-virksomheden Anthropic, Dario Amodei, tidligere på ugen ifølge RTE.
USA har indført en række restriktioner, der forbyder eksport af AI-chips til Kina, og planlægger at begrænse deres forsendelser til en række andre lande.