Garmin har på et år øget sin andel af smartwatch-markedet fra 11 til 15 procent og deler nu andenpladsen med Samsung.
Apple sælger stadig næsten hvert andet smartwatch på kloden, men grebet om markedet er blevet svagere. I andet kvartal af 2026 stod Apple for 46 procent af de globale leverancer af smartwatches mod 48 procent i samme kvartal året før, oplyser analysehuset Omdia i en pressemeddelelse fra 13. august.
Det er Garmin, der har rykket sig markant. Producenten af sportsure sidder nu på 15 procent af smartwatch-markedet mod 11 procent for et år siden og deler dermed andenpladsen med Samsung, der samtidig er faldet fra 17 til 15 procent, skriver Sammobile med henvisning til Omdia-tallene.
Sportsure trækker forbrugerne opad
Fremgangen for Garmin afspejler et skifte i, hvad brugerne er villige til at betale for. Selv om Garmins ure ofte er dyrere end konkurrenternes, køber flere dem for at få sportsdata, træningsindsigter og en batteritid, der holder i dage frem for timer.
“Garmins fremgang viser, at forbrugerne i stigende grad værdsætter enheder, der leverer præcise træningsdata og brugbare indsigter,” siger Jason Low, forskningsdirektør hos Omdia, i rapporten.
Samlet voksede segmentet af smartwatches med 6 procent i kvartalet, mens det bredere marked for bærbar elektronik faldt 2 procent på et år.
Skærmløse trackere er den nye vækst
Væksten er samtidig ved at rykke i to modsatte retninger. I den anden ende af skalaen har skærmløse fitness-trackere pludselig taget fart efter lanceringerne af Googles Fitbit Air og Garmins Cirqa. De diskrete enheder uden display måler puls, søvn og aktivitet og udnytter fraværet af skærm til at holde længere på strømmen.
Skærmløse modeller står nu for over 15 procent af leverancerne i kategorien af simple aktivitetsarmbånd, mens de klassiske basic-armbånd med skærm er faldet 9 procent på et år. Basic-ure er faldet 3 procent i samme periode.
Mellemsegmentet klemmes altså fra begge sider. Enten køber forbrugerne et avanceret sportsur til at træne med, eller også køber de en minimal tracker, de kan have på døgnet rundt uden at tænke over den.
Huawei tager føringen på det bredere marked
Ser man på hele markedet for bærbar elektronik under ét, altså både smartwatches, fitnessarmbånd og basic-ure, er Huawei rykket forbi konkurrenterne. Det kinesiske selskab står nu for 18 procent af leverancerne mod 17 procent for et år siden, rapporterer Technode.
Xiaomi følger på andenpladsen med 17 procent, mens Apple er nummer tre med 16 procent, når hele kategorien tælles med. På det snævrere smartwatch-marked er billedet dog fortsat Apple, Samsung og Garmin i toppen, mens Huawei her har 7 procent.
For danske forbrugere, der overvejer et smartwatch, betyder skiftet, at valget er blevet mere åbent. Apple Watch er stadig referencen, men de sportsorienterede alternativer fra Garmin er ikke længere en nichespiller for triatleter, og de skærmløse trackere gør fitness-armbåndet relevant igen for dem, der bare vil måle søvn og skridt uden at have en skærm på håndleddet.
Omdia advarer samtidig om, at stigende priser på hukommelse og komponenter kan presse detailpriserne opad i anden halvdel af året på tværs af alle segmenter.