Tre simple væskeskift kan være forskellen på en bil der holder i 15 år og en der står af efter otte.
Værkstedsfolk peger på de samme tre væsker når snakken falder på hvilke biler der ender med over 300.000 km på tælleren. Det er ikke avanceret elektronik eller dyrt udstyr der gør forskellen, men motorolie, kølervæske og gearolie.
De første to skifter de fleste bilejere selv eller får ordnet på værkstedet. Den tredje glemmer mange helt, fordi bilproducenterne kalder den “livstidsvæske”.
Motorolien er det vigtigste skift
Motorolie er den væske der oftest bliver skiftet, og med god grund. Den smører motoren, fjerner varme og holder forurenende partikler ude af de bevægelige dele.
Den amerikanske bilorganisation AAA anbefaler i dag intervaller på 5.000 til 7.500 miles for almindelig olie og 10.000 til 15.000 miles for fuldsyntetisk, svarende til omkring 8.000-12.000 km og 16.000-24.000 km. Den gamle tommelfingerregel om skift hver 3.000 miles er forældet, fordi moderne motorer og bedre olier holder længere.
Oliefilteret skal med hver gang. Et brugt filter sender skidt direkte tilbage i den nye olie og halverer effekten af skiftet.
Pas på farven på kølervæsken
Kølervæsken er det skift folk overser allermest. Den holder motoren ved den rigtige temperatur og beskytter mod rust og frost, men den får gradvist en lavere pH-værdi og begynder at tære på indvendige dele.
Det farlige er ikke selve aldringen, det er hvad der sker hvis man fylder forkert væske på. Producenten Prestone advarer om at blanding af to typer kan skabe “en gelé-lignende masse der blokerer systemet og skader interne komponenter”.
Reaktionen mellem en IAT-baseret væske (oftest grøn) og en OAT-baseret væske (oftest orange eller lyserød) kan ifølge en gennemgang hos SlashGear “danne en gel der tilstopper motorens kølesystem og fører til omfattende skader”. Farven alene er ikke længere en sikker indikator, fordi den blot er et tilsætningsstof. Det er kemien der tæller, og den står i instruktionsbogen.
En tilstoppet køler eller en overophedet motor ender typisk på et regningsbeløb der starter i tusindkronesedler og hurtigt løber op i fem cifre.
Gearolien er den glemte væske
Mange nyere biler bliver solgt med “livstidsolie” i gearkassen, men det ord skal tages med et stort gran salt. AAA noterer at “selv biler med oliepind bruger livstidsvæsker der enten aldrig skal skiftes eller skiftes ved forlængede intervaller der kan overstige 100.000 miles”.
Værkstedsfolk peger på at et skift omkring de 100.000-150.000 km, særligt på biler der kører meget bykørsel eller trækker anhænger, kan forhindre at en gearkasse må udskiftes. En ny eller renoveret gearkasse koster typisk mellem 30.000 og 60.000 kroner monteret.
Den danske bilpark bliver ældre
Rådene rammer særligt hårdt i Danmark. Den gennemsnitlige danske personbil var i marts 2025 9,8 år gammel, og privatejede biler havde en gennemsnitsalder på 10,2 år, oplyser Danmarks Statistik. På Ærø lå snittet for privatbiler på 15,0 år, tæt fulgt af Samsø med 14,4 år.
Det er biler der har passeret de fleste fabriksgarantier og lever videre på en blanding af ejerens omhu og værkstedets opmærksomhed. Forhandlernes serviceprogrammer fokuserer på motorolien og overser ofte kølervæske og gearolie, fordi de officielle intervaller er lange.
Den dyre lektie ligger gemt i detaljerne. En motor der har fået ny olie hver 10.000 km holder ikke nødvendigvis hvis kølervæsken er 12 år gammel og fuld af afsætninger.