Trend DK
Forside Elbiler BYD-formanden lover at blive verdens største bilproducent inden 2031

BYD-formanden lover at blive verdens største bilproducent inden 2031

BYD-formanden lover at blive verdens største bilproducent inden 2031
Leveret af Trend

Wang Chuanfu vil overhale alle konkurrenter på fem år, men BYD er netop dumpet til fjerdepladsen i Kina.

I dag, tirsdag den 9. juni 2026, fortalte BYD’s formand og topchef Wang Chuanfu aktionærerne at koncernen vil blive verdens største bilproducent målt på volumen inden for fem år. Udmeldingen kom på selskabets årlige generalforsamling i Shenzhen.

Tonen var offensiv, men talen skulle samtidig dæmpe nervøsiteten hos investorerne. BYD’s aktiekurs er faldet markant på et år, og Wang opfordrede aktionærerne til tålmodighed.

“Med videnskabelig og fremsynet planlægning og præcis udførelse på de afgørende milepæle vil selskabet helt sikkert levere bedre afkast til aktionærerne,” sagde han.

Batterierne er flaskehalsen

Salgsvæksten i 2026 afhænger ifølge formanden af én faktor: hvor hurtigt BYD kan opskalere produktionen af anden generation Blade-batterier. Kapaciteten udvides i øjeblikket med 20.000 til 30.000 enheder om måneden, oplyste han på generalforsamlingen.

“Når vores batteriproduktion indhenter os til næste år, er vi overbeviste om at både hjemme- og udlandsmarkederne vil opleve stærk vækst,” lød prognosen. Det oprindelige eksportmål for 2026 var 1,5 millioner biler, men Wang forventer nu at tallet bliver overgået.

Realiteten er en anden

Den ambitiøse melding kommer i en periode hvor BYD faktisk har tabt terræn. Da kinesiske købsafgiftsfritagelser og bytteordninger blev udfaset i begyndelsen af året, raslede BYD’s salgstal nedad. I januar og februar 2026 endte selskabet på fjerdepladsen i Kina med en markedsandel på 7,1 procent, ifølge tal Reuters har gennemgået. Volkswagens kinesiske fællesforetagender generobrede førstepladsen med en samlet andel på 13,9 procent.

Samtidig presser USA. Pentagon tilføjede 9. juni BYD til sin såkaldte 1260H-liste, der forbyder forsvarsministeriet at handle med kinesiske firmaer på listen. Da BYD i forvejen er belagt med høj told i USA, rammer beslutningen dog primært symbolsk.

Vicepræsidenten lover 80 procent elbiler

Dagen før Wangs udmelding kom BYD’s vicepræsident Stella Li med en lige så dristig prognose. I et interview med CNBC forudsagde hun, at det kinesiske marked snart vil nå tæt på 80 procents elbilsandel, drevet af ny batteri- og opladningsteknologi.

Li hævdede samtidig, at den indenlandske efterspørgsel efter BYD-elbiler er omtrent dobbelt så stor som selskabets nuværende produktionskapacitet. En påstand der står i kontrast til de seneste måneders kraftige fald i selskabets salgstal.

BYD på det danske marked

BYD er allerede etableret på det danske marked gennem en nordisk importør, og forhandlernettet udvides løbende. Hvis Wang får ret i sin femårsplan, vil danske bilkøbere i stigende grad møde et kinesisk dominerende mærke, mens europæiske producenter som Volkswagen og Mercedes kæmper for at holde fast i kunderne.

For nu står Wang Chuanfu dog tilbage med en ambitiøs plan, en faldende aktie og en konkurrent der har stjålet hjemmebanetronen.

Ads by MGDK