Selskabet kræver tilbagebetaling af told efter en højesteretsdom, der fastslår, at globale toldsatser var ulovlige.
Lige nu læser andre
Nintendo of America har anlagt sag mod den amerikanske regering i en strid om toldsatser indført under Donald Trump. Sagen er rettet mod blandt andre det amerikanske finansministerium, Department of Homeland Security og US Customs and Border Protection. Det skriver Engadget.
Retssagen er indgivet ved US Court of International Trade og handler om told, som virksomheden har betalt for at importere produkter til USA. Ifølge Nintendos advokater har virksomheden lidt betydelig økonomisk skade som følge af toldpolitikken.
Sagen henviser til en afgørelse fra USA’s højesteret fra februar, hvor domstolen stadfæstede tidligere domme, der konkluderede, at Trumps toldsatser var ulovlige. Toldsatserne blev indført via præsidentielle bekendtgørelser og med henvisning til loven International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).
Nintendo kræver nu pengene tilbage. I søgsmålet fremgår det, at virksomheden er blevet ‘væsentligt skadet af den ulovlige gennemførelse og indførelse’ af det, advokaterne beskriver som uautoriserede præsidentielle ordrer.
Virksomheden søger derfor en hurtig tilbagebetaling af de toldbeløb, den allerede har betalt – inklusive renter.
Læs også
“Vi kan bekræfte, at vi har indgivet en anmodning. Vi har ikke yderligere at dele om emnet,” oplyser Nintendo of America i en kort skriftlig kommentar.
Normalt er det den amerikanske kongres, der fastsætter skatter og handelsregler. Men i løbet af sit første år som præsident indførte Trump en række toldsatser gennem præsidentielle dekreter ved at bruge IEEPA-loven, som giver præsidenten udvidede beføjelser i en international krisesituation.
Trump-administrationen har tidligere argumenteret for, at toldsatserne skulle bruges til at presse handelspartnere og straffe modstandere i internationale handelskonflikter. Mange virksomheder har dog efterfølgende sendt de øgede importomkostninger videre til forbrugerne.
Selvom højesteretten nu har fastslået, at regeringen ikke længere kan opkræve told via IEEPA, blev det ikke fastlagt, hvordan det allerede opkrævede beløb skal tilbagebetales. Derfor har flere virksomheder – herunder Nintendo – valgt at gå rettens vej for at få pengene tilbage.
Ifølge The Guardian arbejder US Customs and Border Protection allerede på et system, der skal håndtere tilbagebetalinger til berørte virksomheder.
Læs også
Samtidig har Trump varslet, at nye toldsatser kan blive indført gennem andre juridiske mekanismer. Nintendo står desuden over for yderligere udfordringer, da mangel på RAM-komponenter kan presse virksomheden til at hæve priserne på sine konsoller.