Myndighederne i landet vurderer, at nye sikkerhedstiltag er på plads efter kritik af AI-chatbotten.
Lige nu læser andre
Malaysia har ophævet sit midlertidige forbud mod Elon Musks AI-chatbot Grok, efter at myndighederne har fået tilsagn om, at nødvendige sikkerhedsforanstaltninger nu er implementeret.
Landet var tidligere på måneden blandt de første i verden til at blokere adgangen til Grok, efter at chatbotten gentagne gange blev brugt til at skabe seksualiserede deepfake-billeder. Det skriver Engadget.
Forbuddet blev indført, efter at der dukkede flere eksempler op på, at Grok kunne generere manipulerede billeder af virkelige personer, herunder kvinder og børn. Sammen med Indonesien valgte Malaysia derfor hurtigt at begrænse adgangen til AI-værktøjet, som er integreret i det sociale medie X.
Den malaysiske tele- og medietilsynsmyndighed, Malaysian Communications and Multimedia Commission (MCMC), udtalte dengang, at restriktionerne ville forblive gældende, indtil X Corp og moderselskabet xAI kunne dokumentere, at der var indført effektive værn mod misbrug.
Nu oplyser MCMC i en erklæring, at myndighederne er tilfredse med de tiltag, som X har gennemført. På den baggrund er forbuddet ophævet.
Læs også
Samtidig understreger myndigheden, at platformen fortsat vil blive overvåget, og at eventuelle nye brud på brugernes sikkerhed eller på malaysisk lovgivning vil blive mødt med konsekvente indgreb.
Indtil videre er det kun Malaysia og Indonesien, der har indført officielle forbud mod Grok. I Storbritannien har medietilsynet Ofcom dog indledt en formel undersøgelse af X under landets Online Safety Act som følge af samme deepfake-problematik.
Efter kritikken har X justeret sine retningslinjer for billedredigering. Den 14. januar meddelte virksomheden, at Grok fremover ikke længere vil tillade redigering af billeder af virkelige personer i afslørende påklædning, herunder badetøj.
Sagen har samtidig sat fokus på omfanget af problemet. Ifølge den britiske nonprofitorganisation Center for Countering Digital Hate genererede Grok i perioden fra 29. december til 9. januar omkring tre millioner seksualiserede billeder. Organisationen vurderer, at cirka 23.000 af disse forestillede børn.
Selvom Malaysia nu har genåbnet for adgangen til Grok, signalerer myndighederne, at sagen langt fra er afsluttet, og at kravene til AI-platformes ansvarlighed fortsat vil blive håndhævet stramt.