Trend DK
Forside Elbiler Hvilket bilmærke sælger flest elbiler i Europa? Se listen her

Hvilket bilmærke sælger flest elbiler i Europa? Se listen her

Hvilket bilmærke sælger flest elbiler i Europa? Se listen her
VADZIM SHUBICH / Shutterstock.com

Der findes mange mærker, der sælger elbiler på det europæiske marked, men nogle af dem har bedre fat end andre.

Lige nu læser andre

Efter mange vanskelige måneder ser det europæiske marked for elbiler nu ud til at være på vej tilbage i højt tempo. Det blev endnu en gang bekræftet i august, hvor der var en markant vækst. Volkswagen styrkede sin førerposition, mens Tesla vendte tilbage til andenpladsen – dog med et tydeligt fald i salget.

Elbilsalget i Europa fik – som sagt – igen vind i sejlene i august og viste, at forbrugerne fortsat satser på elektrisk mobilitet. Sammenlignet med året før steg salget næsten 27 %, hvilket svarer til 159.810 nye biler på vejene.

I centrum af det hele finder man Volkswagen, som indtog en klar førsteplads. Den tyske producent solgte 16.105 enheder, hvilket er en imponerende stigning på 45 %, og det placerer mærket solidt i front. Resultatet understreger efterspørgslen på deres ID-serie på det europæiske marked.

Den største overraskelse var Teslas tilbagevenden til podiet. Efter flere måneder væk fra toppen sikrede Elon Musks selskab sig andenpladsen med 14.245 solgte biler. Men der er en bagside, for Tesla var den eneste producent i top-10 med tilbagegang og oplevede et fald på 23 % i forhold til august sidste år.

Salget i august 2025:

  • Volkswagen – 16.105 enheder (+45 %)
  • Tesla – 14.245 enheder (−23 %)
  • BMW – 12.546 enheder (+7 %)
  • Skoda – 11.223 enheder (+82 %)
  • Audi – 9.564 enheder (+54 %)
  • Hyundai – 8.229 enheder (+85 %)
  • Mercedes-Benz – 8.207 enheder (+7 %)
  • Renault – 7.501 enheder (+86 %)
  • Ford – 6.619 enheder (+123 %)
  • BYD – 6.465 enheder (+118 %)

Læs også

En overraskende måned

BMW rundede podiet af med et stabilt resultat på 12.546 solgte biler, hvilket svarer til en stigning på 7 %. Men de mest markante bevægelser kom længere nede på listen, hvor konkurrenterne for alvor viste muskler.

Skoda var tæt på at overhale BMW med et eksplosivt salg på 11.223 biler, hvilket var en vækst på hele 82 %. Også Hyundai (+85 %) og Renault (+86 %) leverede imponerende resultater, hvilket viser, at konkurrencen på elbilmarkedet er mere intens end nogensinde.

Tallene, som stammer fra konsulentfirmaet DataForce, viser et marked i hastig forandring, hvor både Ford og BYD kunne notere sig vækstrater på over 100 %. Kapløbet om førertrøjen på det europæiske marked for elbiler er uden tvivl i fuld gang – og spændingen er større end nogensinde.

Ads by MGDK