OnePlus er i store problemer.
Lige nu læser andre
OnePlus står midt i en voldsom storm i USA.
To medlemmer af Kongressen har rettet en direkte anmodning til det amerikanske Handelsministerium om at undersøge, om selskabets smartphones ulovligt sender brugerdata til Kina.
Beskyldningerne stammer fra et kommercielt firma og handler om, at OnePlus-telefoner “muligvis” indsamler følsomme oplysninger og skærmbilleder uden samtykke.
Beviserne mangler, men alene mistanken har sat gang i alarmklokkerne i Washington. Det skriver Android Autority.
Læs også
Ingen dom, men heller ingen nåde
Selvom der endnu ikke er fremlagt håndfaste beviser, kan sagen få vidtrækkende konsekvenser.
Hvis anklagerne bekræftes, kan det udløse sanktioner, tvungne ændringer i softwaren eller i værste fald et salgsforbud.
OnePlus er dog ikke alene.
Huawei blev tidligere ramt af samme mistanke og er i dag stort set forsvundet fra de vestlige smartphone-markeder.
Også TikTok har været i det politiske stormvejr, selv efter samarbejde med Oracle om datasikkerhed.
Motorola: Den næste brik i spillet?
Frygten breder sig for, at en eventuel beslutning mod OnePlus vil åbne døren for lignende forbud mod andre kinesiske mærker.
Motorola, ejet af Lenovo, kunne hurtigt blive det næste mål.
Motorola sidder solidt på ti procent af markedet og leverer smartphones til millioner af amerikanske forbrugere.
Et forbud vil derfor ramme langt bredere end OnePlus.
Politik, mistillid og geopolitik møder mobilteknologi, og forbrugerne kan meget vel ende som taberne.