En ny brancherapport sætter prisen for at rive Huawei ud af de europæiske telenet tre gange højere end EU selv har regnet med.
Regningen for at fjerne udstyr fra Huawei og andre kinesiske leverandører i EU’s telenet lander på mellem 30 og 40 milliarder euro, svarende til cirka 224 til 298 milliarder kroner. Det viser en analyse fra GSMA Intelligence, offentliggjort 23. juli, som er research-armen af den globale teleoperatør-sammenslutning GSMA.
Beløbet er tre gange højere end Europa-Kommissionens egen vurdering, der har lydt på 10 til 13 milliarder euro i alt, eller mellem 3,4 og 4,3 milliarder euro om året over tre år.
Rapporten er bestilt af syv europæiske operatørgrupper, heriblandt Deutsche Telekom, Vodafone og Orange, og bygger på data fra selskaber, der tilsammen dækker næsten halvdelen af EU-markedet.
Mobilnettet er den dyre post
Størstedelen af udgiften ligger i mobilnettene, hvor GSMA anslår en pris på mellem 16 og 22 milliarder euro. Transportnettene, altså de forbindelser der binder masterne sammen med resten af nettet, koster yderligere 9 til 12 milliarder euro, mens de faste bredbåndsnet lander på omkring 5 milliarder euro, oplyser Techzine.
Oveni kommer et tab på anslået 8,5 milliarder euro mellem 2027 og 2030, fordi færre godkendte leverandører giver mindre konkurrence og dermed højere priser på nyt udstyr. Priserne på mobiludstyr ventes ifølge rapporten at stige op mod 24 procent, mens transportudstyr rammes af omkring 10 procent.
Kravet stammer fra en revideret udgave af EU’s cybersikkerhedslov, der er på vej gennem lovgivningsapparatet. Operatørerne får tre år til at fjerne udstyr fra leverandører, som EU betegner som højrisiko, først og fremmest Huawei og den mindre kinesiske producent ZTE, regnet fra det tidspunkt loven træder i kraft.
GSMA advarer om følgerne
Brancheorganisationen kalder i rapporten kravet “et af de mest omfattende strukturelle indgreb i den europæiske telesektor i årtier”. Argumentet er, at det ikke kun handler om at skifte kasser ud i mastefødder, men om at omkonfigurere hele netværkslag, mens 5G-udrulningen stadig er i gang.
Kritikere peger på, at GSMA er finansieret af selskaber, der har en direkte økonomisk interesse i at holde regningen nede. EU’s egen konsekvensvurdering nåede som nævnt frem til et langt lavere beløb.
Danmark er allerede stort set videre
For danske mobilkunder er den direkte effekt begrænset. TDC, Telia, Telenor og 3 har alle valgt Ericsson som 5G-leverandør, og TDC NET fik i 2023 et påbud fra Center for Cybersikkerhed om også at fjerne Huawei fra sit DWDM-transportnet, en beslutning selskabet efterfølgende har anfægtet ved retten.
Den indirekte regning kan alligevel ramme herhjemme. Når en stor del af EU’s mobiludstyrsmarked skal erstattes af færre spillere, presses priserne op i hele Europa. Det gælder også for de opgraderinger, danske operatører løbende køber hos Ericsson og Nokia, hvilket i sidste ende kan lægge sig oven i mobilabonnementerne.
Om regningen faktisk bliver 40 milliarder euro eller nærmere Kommissionens 13 milliarder, afgøres først i de kommende år, når den reviderede cybersikkerhedslov er endeligt vedtaget og operatørerne begynder at indhente reelle tilbud på erstatningsudstyr.