Tusindvis af kunder har den seneste tid modtaget regninger fra Norlys, som de slet ikke skulle have haft.
Blandt dem er Hanne Damsgaard, men hun er langt fra den eneste.
Sagen har vakt vrede og forvirring hos mange, der pludselig stod med krav om betaling for ydelser, de aldrig har brugt.
Nu bryder Norlys’ ledelse tavsheden og erkender, at noget er gået galt.
En fejl med store konsekvenser
Ifølge Norlys skyldes de fejlagtige opkrævninger en teknisk fejl i selskabets faktureringssystem.
Det har ført til, at flere tidligere kunder – som for længst har opsagt deres abonnement – alligevel er blevet opkrævet for både internet og tv-pakker.
Fejlen har ikke kun ført til ekstra arbejde for kundeservice.
Den har også undermineret tilliden til selskabet. Det skriver B.T.
Direktøren undskylder
Kathrine Forsberg, direktør for kundeforretningen hos Norlys, lægger sig fladt ned:
"Jeg er rigtig ked af det. Det er vores ansvar at sikre, at regningerne er korrekte, og det har vi i nogle tilfælde ikke levet op til," udtaler hun.
Hun lover samtidig, at alle berørte kunder vil få fejlene rettet og eventuelle beløb refunderet hurtigst muligt.
Kunder opfordres til at tjekke regninger
Norlys har nu igangsat en intern gennemgang af deres systemer og opfordrer kunder til at tjekke deres regninger grundigt.
Oplever man fejl, kan man kontakte selskabets kundeservice, som ifølge Forsberg er klædt på til at håndtere sagen.
Sagen har sat fokus på vigtigheden af gennemsigtighed, og hvor hurtigt tillid kan sættes på spil, når systemerne svigter.