Den forventes at blive lanceret i 2026.
Lige nu læser andre
Den kinesiske smartphoneproducent Honor har med en enkelt reklamefilm fået opmærksomhed fra hele verden.
I videoen præsenterer de en mobiltelefon, som ser ud til at bryde med alt det, vi kender i dag.
Honor fortæller, at ambitionen er at revolutionere smartphonens design ved at kombinere robotteknologi og kunstig intelligens.
Robotarm som kamera
Det mest iøjnefaldende er, at smartphonen har fået en lille robotarm som kamera.
Egentlig ligner den enhver anden smartphone, men det stopper, så snart kameraet folder sig ud.
Læs også
Selvom det mest af alt minder om noget, der hører hjemme i en sci-fi-film, forsikrer Honor om, at den mobiltelefonen, der vises i videoen, er ægte.
(Artiklen fortsætter under billedet)

En ledsager i hverdagen
Flere mærker, herunder Asus og Oppo, har tidligere eksperimenteret med pop-up-kameraer, men Honor ser ud til at tage konceptet videre.
Målet er at udvikle en telefon, som aktivt kan reagere på sin bruger og omgivelser.
Ifølge Honor skal deres kommende model fungere som ‘en følelsesmæssig ledsager, der har sanser, tilpasser sig og vokser med sine brugere’.
Læs også
Reklamevideoen viser, hvordan kameraet vurderer tøj, som brugeren prøver, og endda leger gemmeleg med et barn. Det viser en ambition om at skabe mere selvstændige enheder, der kan agere i samspil med mennesker.
En forsmag på lanceringen
Smartphonen forventes at blive præsenteret på Mobile World Congress i Barcelona næste år.
Kilder peger på, at lanceringen sker i løbet af 2026.
Hvis Honor lykkes med visionen, kan mobilen blive langt mere end et stykke teknologi.
Den kan blive en ny slags ledsager, der gør grænsen mellem menneske og maskine lidt mindre tydelig.
Læs også
Se den omtalte video herunder.