Trend DK
Forside Elbiler Er du enig? Ny undersøgelse viser Tesla-ejere kører dårligst i...

Er du enig? Ny undersøgelse viser Tesla-ejere kører dårligst i trafikken

Er du enig? Ny undersøgelse viser Tesla-ejere kører dårligst i trafikken
Foto: Shutterstock

Det er åbenbart Tesla-ejerne, der kører dårligst.

Lige nu læser andre

En ny undersøgelse har afsløret, at Tesla-ejere topper listen over bilister med flest trafikale hændelser.

Ifølge forsikringsdata fra LendingTree for 2024 er der anmeldt 36,94 hændelser pr. 1.000 Tesla-bilister, herunder ulykker, spirituskørsel og hastighedsovertrædelser.

Dette er den højeste rate blandt alle bilmærker og en stigning fra 31,93 hændelser i 2023.

Tesla foran andre bilmærker

I undersøgelsen ligger RAM på andenpladsen med 33,92 hændelser pr. 1.000 bilister, mens Subaru indtager tredjepladsen med 32,85.

Læs også

Tesla-bilister er de mest uheldige i 11 amerikanske stater, mens RAM fører statistikken i 16 andre. Det skriver Mobilsiden.

Mulige forklaringer

På trods af at Teslas elbiler har avancerede sikkerhedssystemer og en høj score i crashtests, peger eksperter på, at førerens adfærd kan være en afgørende faktor.

En tidligere undersøgelse fra 2024 viste, at mange Tesla-ejere misbruger førerassistentsystemer som Autopilot og Fuldt selvkørende egenskaber (FSD).

Mange tror fejlagtigt, at bilen kan køre selv, selvom den stadig kræver førerens opmærksomhed.

Selvkørende teknologi stadig under udvikling

Teslas elbiler er kun godkendt til selvkørende egenskaber på niveau 2 ud af 5.

Først ved niveau 4 vil bilerne kunne overtage fuld kontrol over kørslen.

På nuværende tidspunkt kræves førerens konstante overvågning, hvilket ikke altid bliver overholdt.

Hvad betyder det for bilister?

For Tesla-ejere kan undersøgelsens konklusioner give anledning til øget fokus på korrekt brug af bilens teknologi.

Fejlfortolkning af selvkørende funktioner kan have alvorlige konsekvenser, både for sikkerheden og forsikringspræmierne.

Undersøgelsen understreger, at teknologi alene ikke er nok til at sikre tryg trafik – det afhænger også af bilistens ansvarlighed bag rattet.

Læs også

Ads by MGDK