Trend DK
Forside Elbiler Rygterne om Fabiaens død var overdrevet: Skoda-chef antyder elektrisk arvtager

Rygterne om Fabiaens død var overdrevet: Skoda-chef antyder elektrisk arvtager

Rygterne om Fabiaens død var overdrevet: Skoda-chef antyder elektrisk arvtager
Illustrationsfoto / AI-genereret

Skoda-topchef Klaus Zellmer lægger op til en batterielektrisk arvtager til Fabia.

Den skal fortsat være billig nok til at være indgangsdør til mærket, men prisen er langtfra afgjort, og der kan gå år før den lander hos forhandlerne.

I et interview med det britiske bilmedie Autocar siger den tyske topchef, at Skoda “bliver nødt til at finde” en elektrisk version af Fabia, hvis den lave prisbillet fortsat skal trække nye kunder ind i mærket. Han sammenligner sortimentet med en trappe: løftes det første trin for højt, kommer der ingen ind ad døren.

En efterfølger uden fast dato

Zellmer siger, at Fabia, Kamiq og Scala kan blive i produktion et godt stykke ind i 2030’erne, og at nogle af dem potentielt kan sælges helt frem til 2034. Herefter presser EU-forbuddet mod nye biler med forbrændingsmotor fra 2035 alligevel Skoda til at have en emissionsfri arvtager klar.

Prisen på den elektriske efterfølger er ikke låst fast. Ifølge Autocar-interviewet peger Zellmer på et niveau et pænt stykke under 20.000 euro (cirka 149.000 kroner) eller “en anelse over”, men understreger, at ingen beslutninger er truffet. Den ny model vil ifølge topchefen få et helt nyt modelnavn.

Fabia sælger stadig godt

Baggrunden for udmeldingen er, at Fabia langtfra er en nødlidende model. Ifølge Carscoops solgte Skoda cirka 61.900 Fabia i første halvår af 2026, en fremgang på 2,5 procent i forhold til samme periode året før, og modellen er dermed mærkets fjerde mest solgte bil.

Skoda gik i 2024 tilbage på en tidligere beslutning om at udfase Fabia på grund af de skærpede Euro 7-krav. I stedet er der ifølge Auto Express et ansigtsløft på vej med et nyt mild-hybrid-drivværk, som ventes klar i slutningen af 2027. Udviklingschef Johannes Neft har over for mediet forklaret, at Skoda “forsøger at holde hver dør åben”, fordi reglerne for udledning stadig kan flytte sig.

Den billige elbil kommer fra Epiq først

Mens en elektrisk Fabia-arvtager stadig er på tegnebrættet, har Skoda allerede løftet sløret for en anden lav-pris-elbil. Den nye Skoda Epiq starter fra 24.950 pund (cirka 220.000 kroner) i Storbritannien og er ifølge Electrifying til salg fra sommeren 2026. Den er dermed mærkets billigste elbil, men altså stadig markant dyrere end en Fabia med forbrændingsmotor, der i Storbritannien fås fra omkring 17.800 pund.

Ads by MGDK