Apple har fået kritik for at fjerne en særlig funktion, som nu snart er på vej tilbage til iPad.
Lige nu læser andre
Apple arbejder på at genindføre en funktion i Safari på iPad, som tidligere blev fjernet fra iPadOS. Funktionen er kendt som den kompakte fanelinje og ser ud til at vende tilbage i en kommende opdatering til iPadOS. Det skriver mediet iPhoned.
Den kompakte fanelinje er blevet opdaget ibetaen af iPadOS 26.4. Funktionen gør det muligt at samle flere elementer i Safari i én enkelt bjælke øverst i browseren.
I praksis betyder det, at adresselinje, faner og navigationsknapper vises på samme linje. Dermed optager browserens brugerflade mindre plads på skærmen, hvilket giver mere plads til selve websiden.
Ifølge iPhoned kan funktionen aktiveres via Indstillinger under Safari, men den er i øjeblikket kun tilgængelig for brugere, der tester betaen af iPadOS 26.4.
Den kompakte fanelinje blev oprindeligt fjernet, da Apple lancerede iPadOS 26. Her indførte virksomheden i stedet et nyt design, hvor faner og adresselinje blev adskilt. Det nye design skulle passe bedre til systemets opdaterede brugerflade, men ændringen blev ikke modtaget positivt af brugerne.
Læs også
Særligt brugere, der ofte arbejder med mange åbne faner i Safari, har savnet den mere pladsbesparende løsning. Den kompakte visning gjorde det muligt at få et bedre overblik over flere faner uden at optage ekstra plads på skærmen.
Apple ser nu ud til at justere deres beslutning. Hvis funktionen bliver en permanent del af iPadOS 26.4, vil brugerne igen kunne vælge mellem forskellige layouts i Safari. Funktionen er også blevet tilføjet i betaen af macOS Tahoe 26.4, hvilket tyder på, at ændringen gælder både iPad og Mac.
Opdateringen er dog stadig under udvikling, hvorfor funktionen er foreløbig kun tilgængelig i betaen, da Apple endnu ikke har offentliggjort den endelige version af iPadOS 26.4. Ifølge iPhoned vil der sandsynligvis blive frigivet en offentlig beta senere, så flere brugere kan teste den.
Hvis Apples normale opdateringsplan holder, forventes den færdige version af iPadOS 26.4 at blive lanceret i løbet af foråret. Derefter vil alle iPad-brugere igen kunne aktivere den kompakte fanelinje i Safari.