Traditionen tro slog J-Popcon dørene op og inviterede København ind i en verden af fest og farver midt i Øksnehallen.
Lige nu læser andre
Hvert år i februar, når det er mørkt, gråt og kedeligt udenfor, transformerer Øksnehallen sig til et sted fyldt med farver, mennesker, fantasi og underholdning.
For det er tid til J-Popcon. Fra fredag d. 13 februar og weekenden ud blev København lidt mere farverigt, som tusindvis af mennesker stormede Øksnehallens brungule stenvægge iklædt fantastiske cosplays (kostumer for de uinitierede) af alt fra de fedeste obskure Manga-referencer til Stormtroopers.
Et sted for alle
J-Popcon er, som beskrevet af arrangørerne, en festival for japansk populærkultur. Men det er så meget mere end dét. Over de sidste 25 år har J-Popcon troligt slået dørene op for tusindvis af mennesker, som i løbet af en weekend bliver tryllet væk til en anden verden.
En verden af anime, manga, cosplay, fantasy, spil, film, serier og meget meget mere. Elsker du manga? J-Popcon har det. Terninger til D&D? J-Popcon har det. Måske du mere er til samlekort? Guess what: J-Popcon har det.
Hele weekenden er fyldt ud med events på tværs af mere end 8 lokationer, og der er alt fra Kpop-shows til ølsmagning.
Læs også
I år fandt det igen sted med Øksnehallen som det primære eventcenter, mens der i DGI Byen ved siden af var alt fra workshops, oplæg og hygge til enorme sceneshows med professionelt lydsetup, lys og præsentation.
Et event med uanede oplevelser
Inden dørene gik op fredag var køen allerede halvvejs rundt om Kødbyen — og det siger ikke så lidt. Åbningsceremonien gik i gang kl. 16.30, og der blev lagt på bålet til en overdådig weekend.
Især er der to elementer ved J-Popcon, der er vigtige at fremhæve. Det første er deres enorme sceneshows, hvor folk har forberedt acts, altså korte forestillinger, som deltagerne med flotte cosplays og timevis af øvning bag sig udfører på en enorm scene foran et stort publikum.
Her laves alt fra alvorlige skuespil til fjollede shows, som f.eks. set nedenfor, hvor to deltagere gentænkte Kejserens Nye Flip som Kronk og Yzma.

Og det er ikke kun for sjov. Vinderne kan nemlig både gå derfra med præmier, men også muligheden for at konkurrere i internationale konkurrencer — heriblandt Frankrig.
Læs også
Professionelle dommere og det store publikum er med til at beslutte vinderne, der bliver vurderet på alt fra bedste show til bedste craftmanship, altså hvor dygtig du er til dit håndværk.
Både til lørdagens og søndagens show var der fyldt helt op i DGI Byens store sal, og der blev heppet, råbt, skreget og jublet som tydelige favoritkarakterer kom på scenen med det ene fantastiske show efter det andet.
Et marked af en anden verden
Det andet element er det, der foregår inde i Øksnehallen. Her er der opsat hundredevis af boder, hvor individuelle kunstnere, grafikere og andet talent kan sælge deres flotte arbejde. Boderne er spækket med tegninger, plakater, små bamser, crochet-dyr, terninger, tøj, tasker, smykker, sjove ting og overraskende sager.

Derudover kan man finde butikker som Faraos Cigarer og Epic Panda, der dukker op for at være en del af det passionerede fællesskab under Øksnehallens tag.
Fantasi i byens hjerte
Alt i alt er J-Popcon et enormt kulturelt fænomen i hjertet af København.
Læs også
Med over 200 frivillige har organisationen bag J-Popcon etableret sig som et fællesskab fyldt med passion og et enormt drive for at levere en kulturel oplevelse ud over det sædvanlige. De har skabt en verden, hvor mennesker kan mødes og dele fælles interesser. Et sted, hvor man som selvstændig kunstner kan vise verden, hvad man laver — og et sted, hvor man kan få lov til at udtrykke sig præcis som man er.
De har skabt noget smukt, og de har gjort det i 25 år.
5/5 stjerner fra MGDK for et godt arbejde, en god oplevelse, og en skøn atmosfære.
Husk at drikke vand.