Flere millioner brugere kan inden længe miste deres adgang til den populære beskedtjeneste.
Lige nu læser andre
Rusland truer nu med at blokere WhatsApp fuldstændigt, og advarslen bliver modtaget som endnu et tegn på de strammere kommunikationsregler i landet.
Den statslige kommunikationsmyndighed, Roskomnadzor, meddelte for nylig, at den populære tjeneste fra Meta Platforms ikke længere vil få lov til at fungere i Rusland, hvis den ikke følger russisk lov.
Udmeldingen kommer samtidig med, at myndighederne de seneste år har forsøgt at få større kontrol over digitale kommunikationsmidler og internationale platforme.
Allerede tidligere på sommeren begyndte Rusland at begrænse muligheden for at foretage opkald via WhatsApp og Telegram. Det blev præsenteret som et nødvendigt skridt i kampen mod kriminalitet, da de russiske myndigheder beskyldte tjenesterne for ikke at dele oplysninger med landets efterforskningstjenester i sager, der handler om svindel, ekstremisme og terrorisme.
Ifølge myndighederne gør mangel på adgang til data det sværere at opspore kriminelle netværk, og derfor mener de, at platformene skal tilpasse sig de nationale regler.
Læs også
Roskomnadzor gentog fredag, at WhatsApp fortsat ikke lever op til de russiske krav om at forebygge og bekæmpe kriminalitet. Myndighederne understregede, at alle digitale kommunikationsplatforme i landet skal give adgang til specifikke typer data, hvis myndighederne efterspørger det.
“Hvis tjenesten fortsat nægter at overholde den russiske lovgivning, vil den blive fuldstændigt blokeret,” citerede nyhedsbureauet Interfax.
WhatsApp har reageret skarpt på truslen og kalder det et forsøg på at begrænse millioner af borgeres adgang til sikker og privat kommunikation. Selskabet mener, at Rusland forsøger at indføre kontrolmekanismer, der kan underminere brugernes rettigheder og føre til øget overvågning.
Samtidig promoverer den russiske stat sin egen nationale beskedtjeneste, MAX, som ifølge kritikere kan bruges til at overvåge brugerne langt mere omfattende end internationale alternativer. Kritikere hævder, at MAX er udviklet med indbygget mulighed for at følge borgernes digitale aktiviteter tæt.
De russiske statslige medier afviser dog kritikken og beskriver tjenesten som et sikkert og pålideligt alternativ til udenlandske platforme.